Category: Статии

Три новитети за читање во ноемвриските денови

Дождливите ноемвриски денови веќе пристигнаа, а со тоа верувам дека на многумина им доаѓа желба слободното време да го поминат дома, со книга 🙂Овојпат за вас одбрав три понови изданија на трилер и мистерии...

Браво за првата детска апликација за читање и слушање книги – Boksy.mk

Со оглед на тоа дека технологијата е неизоставен дел од секојдневниот живот, многу често можете да сретнете деца кои времето го поминуваат со телефон, таблет или некаков сличен уред во рака. Од денес, наместо...

Пет летни наслови на книги одлични за на плажа

Моето лето годинава започнува подоцна, па иако веќе ја газиме втората половина на август, јас допрва почнувам да мечтаам за плажа 🙂 А понесена од таквото летно расположение, книгата која ја читам во моментов ќе биде...

Летни попусти на книги во нашите книжарници

Иако моменталното време надвор го навестува спротивното, летото штотуку започна, а нашите издавачки куќи веќе спремија летни попусти на нивните изданија. Па, ако сè уште не сте заминале на одмор, а размислувате што да...

Предлог сликовници за најмалите читатели

Е па дојде и тоа време – рецензија за книги на мојов блог да „пишува“ моето мало читателче 😀 Сликовници почнав да купувам уште додека бев бремена и едвај чекав да дојде моментот кога...

Три наслови за среќен Ден на книгата

Како подобро да се прослави Светскиот ден на книгата од тоа да се дополни домашната библиотека со нови наслови? 🙂 За таа цел одредени издавачки куќи понудија попуст кој верувам дека многумина од вас...